Суббота, 27.04.2024, 05:44

Главная » 2018 » Март » 13 » Региональная НПК для юношей "Старт в науку"
Региональная НПК для юношей "Старт в науку"

Олох уларыйыытыгар сеп тубэьиннэрэн эдэр келуенэни иитии

Ыччат биьиги инники кэскилбит, хас биирдии тереппут дьоло-саргыта. Дьон ейе-санаата, быьыыта-майгыта оло5у кытта тэццэ уларыйан иьэр. Ыччат бу уларыйыыны ким-хайа иннинэ ылынар, онон олох уларыйыытыгар эппиэттиир ыччаты иитиэхтээхпит. Иитэр-уерэтэр улэ олох хайдах сайдарыттан сибээстээн эмиэ уларыйан иьэр, ону кытта сэргэ иитэр улэ сыала-соруга, ис хоьооно, ыытыллар хайысхалара эмиэ уларыйаллар.

Уол о5ону тереебут тылынан хомо5ойдук кэпсэтэр, санаатын сааhылаан этэр, суруйар дьо5урун сайыннарар сыалтан ийэ тылбыт илдьит, сирдьит, сиэрдьит, сэhэнньит, ураты омук буоларбытын билинэр сурун еруппут буолар.

Онон сиэттэрэн кулун тутар 1 кунугэр Б.Н.Андреев аатынан Элгээйитээ5и региональнай музейно-экологическай кииццэ уол о5олорго «Старт в науку» диэн региональнай научнай практическай конференция буолан ааста. Курэххэ Уеьээ-Булууттэн, Сунтаар Кэмпэндээйититтэн, Куокунутуттан, Куукэйиттэн, Сунтаарыттан, Элгээйититтэн барыта 30 о5о 28 дакылаатынан кытынна. Манна ус секцияннан: «Человек и природа», «Человек и искусство», «История родного края» 5 кылаастан 11 кылааска диэри уерэнэр уолаттар бэйэлэрин улэлэрин кемускээтилэр. Дьууллуур субэ5э улуустаа5ы уерэ5ирии салаатын иитэр-уерэтэр улэ5э специалиьэ Михайлов Л.Г., Элгээйитээ5и орто оскуола технология учуутала – Егоров С.Н., Айыл5а музейын таксидермиьэ – Гуляев Г.Г., экскурсовода – Татаринов Т.Д., техник-сотруднига – Акимов А.А., искусство оскуолатыттан – Поротов А.Н. улэлээтилэр.  Ол курдук, 5-7 кылаастарга бастакы секция5а 1 м – Петров Игорь (Элгээйи), 2 м –Прокопьев Кирилл (Кэмпэндээйи), 3 м – Алексеев Артур (Элгээйи), иккис секция5а 1 м – Михалев Петя (Куокуну), 2 м – Христофоров Харысхан (Куокуну), 3 м – Ефимов Сема (Элгээйи), уьус секция5а 1 м – Иванов Вадим (Элгээйи), 2 м – Прокопьев Ганя (Куукэй), Варламов Слава (Элгээйи), 3 м – Павлов Владислав (Сунтаар); 8-11 кылаастарга бастакы секция5а 1м – Иванов Ян (Уеьээ-Булуу), 2 м – Игнатьев Тамерлан (Сунтаар), 3 м – Мандаров Костя (Уеьээ-Булуу), иккис секция5а 1 м – Спиридонов Айтал (Уеьээ-Булуу), уьус секция5а 1 м – Могусов Саша, Яковлев Миша (Сунтаар), 2 м – Прокопьев Валентин (Куукэй), 3 м – Дегтярев Ариан (Уеьээ-Булуу) кыайыы ерегейун билэн уердулэр. Маны таьынан экскурсовод Терентий Денисович о5олорго музей залларынан сылдьан «Знаток» диэн интеллектуальнай викторина оонньотто. Онно 1 м – Алексеев Артур (Элгээйи), 2 м – Прокопьев Валентин (Куукэй), 3 м – Егоров Дьулуур, Неустроев Эрчим (Элгээйи), Максимов Ваня (Кэмпэндээйи) буоллулар.

Уунээйи ец буортан силис тардан уунэринии, о5о уунэн-сайдан тахсарыгар кини ба5ата, интэриэьэ бол5омто5о ылыллар. О5о доруобуйата, билиини-керууну ицэриитэ, ылыныыта, ейун- санаатын сайдыыта, чел ейе айыылыы сиэрдээх майгылаах иитиитэ суох сатаммат. Онон «Билии – олох терде», ол эбэтэр ылбыт билиитин септеехтук туьаныы.  «Гражданскай-патриотическай» хайысха, дьиэ кэргэнигэр, чугас дьонугар, бэйэтигэр, тереебут дойдутугар бэриниилээх киьини иитии. «Ким ба5арар дьо5урдаах, ким ба5арар талааннаах». О5о туох дьо5урдаа5ын сайыннарарыгар септеех эйгэни тэрийии. Инники оло5ор тирэхтээхтик уктэнэр, чиц ейдеех-санаалаах киьини иитэн таьаарыы. Онон о5о киьи буолан, сиэр-майгы, ей-санаа еттунэн сайдан, уунэн тахсарыгар улахан оруолу тереппут уонна педагог ылар.

Прокопьева С.Н., эбии уерэх педагога

Просмотров: 305 | Добавил: anna | Рейтинг: 0.0/0